Annons

Annons

Annons

Annons

Friidrott

Resultat Kalvinknatet 2019

Det blev fel i bildtexten i tidningen. Här är de rätta namnen: Laila Abdou, Tilda Malmberg och Lovisa Lexell. Tilda tog hem segern för fjärde året i sin klass.

Annons



100 meter flickor och pojkar

1. Vincent Nilsson, 2. Mary Petersson.

Tjejer födda 2012

1.Ester Sheehan, 2. Hilma Johansson, 3. Cajsa Reck-Christensen, 4. Nellie Karlsson, 5. Elvira Rosengren, 6. Kristina Milchakova, 7. Elise Rydh, 8. Hedvig Wirff, 9. Alva Millborg, 10. Wilma Andersson.

Killar födda 2012

Annons

1. Nheo Zelic Hansson, 2. Olle Falk, 3. Filip Sokalski, 4. Eric Sjölin, 5. Noah Jonsson, 6. Rickard Viborin, 7. Oskar Buene, 8. Melker Lundin, 9. Wilton Carlsson, 10. Ville Petersson.

Tjejer födda 2009

1. Tilda Malmberg, 2. Laila Abdou, 3. Lovisa Lexell, 4. Emmi Rydh, 5. Selma Lüddeckens, 6. Wilma Åström, 7. Melina Petersson, 8. Erion Emini, 9. Molly-My Lidberg, 10. Nella Stenqvist.

Killar födda 2009

1. Masoud Moradim 2. Vincent Sheehan, 3. Egon Alhbin, 4. Felix Holgersson, 5. Robin Johansson, 6. Vilhem Roos, 7. Erik Runnemalm, 8. Emanuel Toadere, 9. Hampus Johansson, 10. Alexander Löf.

Annons

Tjejer födda 2011

1. Nellie Herdonsson, 2. Lova Malmberg, 3. Isabelle Jonecrantz, 4. Hedda Buene, 5. Tyra Hellgren, 6. Elsa Alvstjärna, 7. Molly Jonasson, 8. Saga Runnemalm, 9. Molly Johansson, 10. Gloria Enache.

Killar födda 2011

1. Axel Cronholm, 2. Alfred Lanqvist, 3. Kasper Olsson, 4. Hubert Karlsson, 5. Hjalmar Petersson, 6. Alvin Svensson, 7. Max Axelsson, 8. Adam Ekholm, 9. Jonah Iversen, 10. Lion Rydh.

Tjejer födda 2008

1. Emmy Ellbring, 2. Nova Andersson, 3. Ingrid Åberg, 4. Elsa Wiesel, 5. Angelina Mehmeti, 6. Alma Alhbin, 7. Isabell Jonsson, 8. Elin Svensson, 9. Stina Johansson, 10. Nora Hedin.

Killar födda 2008

1. Jakob Andersson, 2. Alvar Wass, 3. David Gunnarsson, 4. Olle Olsson, 5. Joar Gunnarsson, 6. Sixten Hultbeäck, 7. Joakim Ingelbratt, 8. Kevin Davidsson, 9. Rasmus Salomonsson, 10. Hiwa Khery.

Annons

Tjejer födda 2010

1. Elsa Gustafsson, 2. Signe Wiesel, 3. Elma Ramshammar, 4. Isabelle Nilsson, 5. Elvira Schlenzt Magnusson, 6. Tilde Nilsson, 7. Julia Andersson, 8. Olivia Sjölin, 9. Emmy Bonik Gustafsson, 10. Ayja Karhatsu.

Killar födda 2010

1. Ebbe Haldén, 2. Melker Andersson, 3. Olle Nilsson, 4. Vincent Carlsson, 5. Elias Neregård, 6. Viktor Hajdu, 7. Austin Rosenquist, 8. Elliot Furesjö, 9. Alex Hallberg, 10. Linus Ingelbratt.

Sammanlagt var det 559 anmälda och 535 genomförde loppet.

Annons

Annons

Till toppen av sidan