Från och med onsdag uppmanas resenärer som åker med kollektivtrafiken i Kronoberg att gå på och av bussarna i dörrar längre bak i fordonen. Detta för att minska spridningen av coronaviruset.
Kollektivtrafiken rullar ännu som vanligt, då Länstrafiken Kronoberg följer myndigheternas rekommendationer. Men för att minska smittspridning vill man alltså att resenärer undviker att använda dörren längst fram, utan i stället tar mittendörren. Dessutom ber länstrafiken även resenärer att sprida ut sig så gott det går på bussen, skriver länstrafiken i ett pressmeddelande.
Annons
Annons
Som vanligt ska man ha en giltig biljett om man åker med kollektivtrafiken, men de som ska åka buss uppmanas köpa biljett i reseappen om möjligt. Att gå fram och lösa biljett av föraren bör vara det sista alternativet, skriver länstrafiken.
De nya riktlinjerna börjar gälla 18 mars, och gäller i nuläget till 31 mars.