För att se sändningarna från den lokala fotbollen måste du vara prenumerant på Smålänningen, något du enkelt blir genom att klicka här.
Matchen ser du på smalanningen.se på torsdag med sändningsstart klockan 18.20.
Annons
Annons
Det har varit blandad kvalité på Älmhults insatser under inledningen av säsongen. Mot FC Staffanstorp, som ligger sist i tabellen, kan det vara läge för islossning. Men att ta ut något i förskott är farligt, menar ÄIF-tränaren Cristian Ozan:
– Varje match är ett bra läge, men som jag sa till tjejerna igår – vi underskattar ingen. Man vet aldrig vad som händer, det gäller att vara med från början och inte tappa koncentrationen.
Hur ska ni ta er an Staffanstorp?
– Vi ska hålla i bollen, visa attityd och visa att det är vi som bestämmer på hemmaplan. 1-0 eller 10-0 spelar ingen roll, det är tre poäng som gäller.
Två matcher kvar nu innan sommaruppehållet. Är det två vinster som ska inkasseras?
– Det är målet. Det är två olika matcher, men målet är att försöka avsluta vårsäsongen med 6 poäng här.