ÄlmhultDet har varit många och kostsamma investeringar.
Detta medger tidigare kommunalrådet Ingemar Almkvist (S).
– Men vi har inte slösat bort en enda krona, säger han.
SverigeFyra månaders regeringsbildningskaos är över.
Sveriges nästa regering består av Socialdemokraterna och Miljöpartiet och Stefan Löfven (S) blir statsminister.
– Ingen fick allt, alla fick något, säger Löfven på en presskonferens.
StockholmVänsterpartiet släpper fram Stefan Löfven (S) som statsminister. Det beskedet lämnade partiledare Jonas Sjöstedt på onsdagen.
Nu talar allt för att fyra månader av regeringsförhandlingar är över och att Stefan Löfven (S) kan röstas fram som statsminister på fredag.
Vänsterpartiet säger i nuläget nej till överenskommelsen mellan S+MP+C+L. Det meddelade partiledare Jonas Sjöstedt (V) på måndagen.
Men V öppnar för att släppa fram Stefan Löfven (S) om saker i överenskommelsen kan förändras. Talmannen Andreas Norlén meddelade senare att statsministeromröstningen skjuts upp i två dagar.
Stockholm
SVERIGEVänsterpartiet har bestämt sig. Enligt Aftonbladet ska partistyrelsen suttit i ett flera timmar långt möte på söndagskvällen.
Först under måndagsförmiddagen berättar partiledaren Jonas Sjöstedt om man ska fälla eller släppa igenom regeringsuppgörelsen mellan S, MP, C och L.
SverigeSverige kommer allt närmare en regeringsbildning. Centerpartiet förtroenderåd kommer att släppa fram Stefan Löfven. Och i dag bestämde sig också Liberalernas partistyrelse för att säga ja till uppgörelsen.
SverigeS-ledaren Stefan Löfven ger upp försöket att bilda regering, det meddelade han idag vid en pressträff.
Andreas Norlén mötte pressen på eftermiddagen där han meddelade att han inte tänker utse någon ny sonderingsperson.
ÄlmhultDet nya styret tar över två månader tidigare än vad som varit fallet.
Då blir Elizabeth Peltola (C) kommunalråd.
– Detta betyder att kommunstyrelsen kan få en flygande start, säger hon.
LjungbySocialnämnden i Ljungby har en tung uppgift framför sig - att spara pengar samtidigt som man skall behåll hög servicenivå och personalen redan nu går på knäna.
Ljungby Vissa ser fram emot att köpa hus, att få lägga tid på renovering och trädgårdsfix.
Andra trivs i hyresrätter, då dygnets timmar kan spenderas på något helt annat.
Några som känner så är Annie och Daniel Wass.
ÄlmhultEn pappersmugg, fyra färgpennor, ett batteri och en lattevisp.
Det är allt som behövs för att skapa en robot.
Under onsdagen visade Cecilia Strömgren-Bengtsson på Älmhults bibliotek hur detta kan fungera.
LjungbySnart kan ännu ett stort område vara färdigt för bostadsbebyggelse i Ljungby. Det gäller det 8.000 kvadratmeter stora området mitten emot Lagavallen/tennishallen - där det nu är parkeringsplats och den gamla LIF-stugan ligger.
MarkarydGPS och mobiltelefoner är förbjudet. Tävlingsdeltagarna får enbart använda sig av karta, kompass och gradskiva.
– Det kommer bli en utmaning men jag är ingen tjej som bangar när jag väl har bestämt mig, säger Sofia Tiquet som snart ska köra ett ökenrally.