Ljungby TKD ställde upp med tolv deltagare och nådde fina framgångar med totalt två guld, sju silver och fem brons trots den tuffa konkurrensen.

– Det är otroligt glädjande att nivån på klubbens tävlande bara har höjts och höjts efter varje tävling. Som vi i klubben brukar säga - ansträngning och attityd bygger mästare, säger tränaren Peter Logozar.

För första gången på flera år tog sig en av klubbens seniortävlanden hela vägen till finalgalan i de Svenska Mästerskapen. Klubbens Aida Komic gick en mycket tuff och jämn finalmatch men föll tyvärr på målsnöret. Motståndaren stod till slut som segrare och Aida Komic fick nöja sig med en andraplats.

En gång i månaden under tre månaders tid har Ljungby TKD ställt upp på Svenska Taekwondo Ligan. Klubben hade som målsättning att vid varje tävling placera sig bland de 10 bästa klubbarna.

– Med glädje och stolthet kan Ljungby TKD meddela att målsättningen nåddes på två av tre tävlingar, slutar Peter Logozar.

Nu väntar, för de flesta, ett sommarlov och sedan en uppbyggnadsperiod innan nästa års liga börjar.