István Bartalis tillhörde Troja-Ljungby 2006/2007 fram till säsongen 2013/14 när han försvann tillbaka till ungersk hockey. Efter att ha spenderat de tre senaste åren i den tyska ligan är han nu tillbaka i Sverige. Bartalis ska kommande säsong spela för Vita Hästen.

– Bartalis kommer passa perfekt in i vårt lag som en tvåvägscenter med sina främsta kvalitéer i spelförståelsen, passningsspelet och förmågan att göra omgivningen bättre. Utifrån de referenser vi fått så är Bartalis en spelare som tävlar och tränar hårt, det tillsammans med hans skicklighet och rutin från Tyska högstaligan i tre år tillsammans med internationella matcher med landslaget gör att vi ser Istvan som en mycket viktig spelare för Vita Hästen och vår utveckling, säger Hästens tränare Tony Zabel på klubbens hemsida.

Bartalis gjorde 196 matcher för Troja-Ljungby.