Kasttävling i Växjö

IFK Växjö arrangerar specifika kasttävlingar under sommarhalvåret. På dessa kasttävlingar erbjuds de aktiva att tävla i samtliga kastdicipliner. Ljungby FIK har en lång tradition av att få många friidrottare intresserade av att kasta och har nästan alltid deltagare med på dessa tävlingar.

I juli så åkte Meja Stridsberg till Växjö och tävlade i sin specialgren, slägga. Målet för Meja denna säsongen med den 3 kg tunga släggan är 45 meter. Och det slog hon med 3 centermeter. I femte kastomgången fick hon iväg släggan så den landade på 45,03 meter, så förutom ett nytt personbästa så räckte det till en tredjeplats i tävlingen.

På samma tävling var också klubbens lite yngre kastare, Nora Larsson med i F13. Nora tränar i samtliga fyra kastgrenar och ställde upp i tre av dem. I kula fick hon på 9,71 meter med den två kilo tunga kulan och satte personbästa och vann tävlingen. Nora vann även slägga med ett kast på 25,34 meter, vilket även det var ett personligt rekord. Med det 400 gram tunga spjutet gick det dock lite tyngre, men hennes 23,60 meter räckte till en fin andraplats i tävlingen.

Världsungsdomsspelen

Vill man som friidrottare ställa upp i norra Europas största friidrottstävling ska man åka till Göteborg sista helgen i juni. Då arrangerar göteborgsklubbarna Världsungdomsspelen som lockar deltagare från hela Europa och faktiskt mer långväga gäster än så. I år så prickade arrangören av över 8500 st anmälningar. Med så många starter så har man kval i många grenar och har kvalgränser för många av grenarna då det helt enkelt inte får plats så många tävlanden under de tre dagarna som tävlingen arrangeras. Motstånden är knallhårt och man behöver vara väl förberedd för att tävla på så stora tävlingar. Ljungby FIK hade fem stycken aktiva i år som valde att åka.

Alma Kilpeläinen tävlade i kvalet i F19 längd på fredagen. Hon hade bekymmer med plankträff och hennes uppmätta längsta hopp blev 4,95. Det krävdes 5,18 meter för att få hoppa final.

Alma var även med i spjut i F19 där hon blev 6:a på 32,89 meter. Hon ställde även upp i 100 meter och 12,86s räckte inte för vidare avancemang i det 50 kvinnor stora startfältet. Alma var också med i sin specialgren 100mH. Där hennes 14,84s i försöken kvalade in henne till finalen. Väl där strulade det till sig och hon sprang i mål som 8:a på 15,67s.

Aléa Gunnarsson sprang 200m i F17 och vann sitt heat på 27,66s. Det gav henne en 20:e plats. Aléa hoppade även tresteg och fick 9,70m som längst. Det räckte till en 12:e plats.

Julia Almén tävlade i F27 kula och med sin stöt på 9,07 meter blev hon 9:a.

Meja Stridsberg var med i F17 slägga tillsammans med 41 st andra tjejer. Meja hamnade i mitten av fältet med sitt 40,07 meter långa kast.

Alva Sundström ställde upp i F16 100 meter och sprang på 13,56s i sitt försöksheat. För att få springa semifinal krävdes 13,04 i det nästan 100 man stora startfältet. Alva sprang även 200m på 28,09s tillsammans med 70 stycken andra och hamnade även hon mitt i fältet i resultatlistan.

Alva tävlade även i sin specialgren kula och fick till en riktig pärla. Den landade på 13.00 meter och placerade henne som trea och hon fick kliva upp på prispallen! En riktigt bra prestation, även om alla stötar på träning har visat att Alva har betydligt mer i kroppen. Men det är på tävling det gäller att prestera och särskilt nervöst kan det vara på så här stora tävlingar.

Öresundspelen

Helgen efter arrangerade IFK Helsingborg sitt Öresundspel som lockar många deltagare från norra Tyskland och Danmark. Med på den tävlingen så fanns två stycken ifrån Ljungby FIK.

I F19 ställde Alma Kilpeläinen upp i 100mH. Hon vann på 14,43. Vilket är det snabbast någon sprungit i klubbens färger. Tyvärr blåste det för mycket medvind, 2,6 m/s så det gäller inte som rekord, men vinsten tog hon likväl.

Även Alva Sundström gjorde en fin tävling i F16. Nytt personbästa på 100m i försöken på 13,23 i godkänd vind. Tiden räckte till att få springa fiB-nal. Där sänkte sig Alva till 13,12s. Tyvärr även det i för mycket medvind, 2,5 m/s, för att gälla som rekord. Alva ställde även upp i kula och blev trea på 12,42m.

Ölandsspelen

Samma helg gick Ölandsspelen i Löttorp som arrangeras av Högby IF. Där fanns fyra stycken friidrottare från Ljungby FIK.

Jacob Thelander ställde upp i alla de fem grenar som fanns för honom och han vann samtliga och satte personliga rekord i fyra av dem. I höjd hoppade han 1,80 meter vilket var målet för säsongen för Jacob. I längd fick han till flera långa hopp där det längsta mätte 5,98 meter. Tyvärr i för mycket medvind, 3,0 m/s. Längsta godkända hoppet blev 5,91 meter. I spjut kastade Jacob 42,35 meter och i diskus 35,45 meter. I 80mH sprang han över de 84 centermeter höga häckarna på 12,80s.

I F17 var Julia Almén med i kula och kom trea på 9,01 meter. Ännu en tävling över nio meter för henne.

Klubbens Ebba Cronholm, även hon mångsidig, ställde upp i fyra grenar. Ebba vann två av dem. I 600m var hon helt överlägsen tvåan med nästan 10 sekunder. Ebba vann på 1:48,27. Även höjdhoppet vann hon med god marginal. Ebba hoppade 1,45m. I 60mH sprang hon in som trea på 10,62s och i spjut blev hon femma på 16,77.

Lillasyster Ida Cronholm sprang snabbt i försöken på 60m och fick springa A-finalen. Där sänkte hon sig ytterligare och sprang in som tvåa på 9,06s. Ida var också med i kula och kom femma på 7,04m.

Kalmar Sommarspel

I onsdags, så arrangerade Kalmar SK sitt årliga sommarspel. På plats fanns Jacob Thelander och även nu ställde han upp i flera grenar som förberedelse inför sensommarens Mångkamps USM i Stockholm. Jacob gjorde igen en mycket fin tävling med flera personliga rekord. I höjd så höjde han sitt tre dagar gamla personbästa ytterligare till 1,81 meter och hade även bra försök på 1,83m. Han vann på det resultatet. Han vann även längden på 5,29 meter efter att ha haft lite bekymmer med motvinden och plankträffen. I spjut blev det nytt personbästa med det 600 gram tunga spjutet som landade på 44,05 meter. Det räckte till andraplatsen och i diskus blev Jacob femma på 32,02 meter.

När halva utesäsongen har gått kan klubben stoltsera med flera topp 6 placeringar på årsbästalistorna i respektive åldersklass som förs av förbundet från och med 14 år på de aktiva som är ute och tävlar på sanktionerade tävlingar som arrangeras.

Jacob Thelander i P15 ligger sexa i höjd på 1,81 meter, Alma Kilpeläinen sexa i 100mH i F19 på 14,48s och fyra i 7-kamp på 4.669 poäng, Gabriella Jansson sexa i F19 spjut på 38,57 meter och Alva Sundström som är femma i F16 i kula på 13.00 meter.

Nästa deltävling för några av dessa blir USM och JSM iStockholm första helgen i augusti.