Lukas Sjöblom är född 2000 och har Troja som moderklubb. Forwarden varvade den gångna säsongen spel i klubbens J20-lag och i division 2-laget Alvesta.

I Alvesta stod 20-åringen för 14 poäng fördelat på sex mål och åtta assist på 22 matcher. I J20 blev det 33 poäng på 26 matcher.

Dessutom var Lukas Sjöblom med på en seniormatch i Troja.

– Lukas är en spännande spelare med fin teknik och som hela tiden slagits mot att han är mindre än de han spelat mot. Jag har precis som med de andra spelarna födda -00, följt Lukas sen TV-pucksåldern och då var han långt efter storleksmässigt och fysiskt. Men Lukas har hela tiden kämpat sig igenom motgångar och därför känns det också extra bra att kunna erbjuda honom detta, säger Trojas sportchef Daniel Håkansson till klubbens hemsida.

Sedan tidigare har Troja plockat upp Simon Wester i a-laget. Att Sjöblom får chansen i a-laget innebär att sju spelare i laget kommer från att ha spelat juniorhockey i Troja.

Relaterat till artikeln